Sıradaki içerik:

2021 Sonbahar Kış Trendleri

e
sv

5 Madde de Regl Sancısına İyi Gelen Besinler

avatar

FReeWaLLe

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Regl Sancısına İyi Gelen Besinler

5 madde de regl sancısına iyi gelen besinlerden bahsetmeden önce regl dönemi sancıları, birçok kadının dönemsel olarak muzdarip olduğu bir problemdir. Kimi kadınlarda bu dönem sancısız geçerken kimi kadınlarda ise yoğun ağrı ve sancı olabilmektedir.

Ağrının şiddeti ve etkilediği bölge genetik faktörlere bağlı olarak değişim göstermektedir. Fakat hepimizin ortaklaştığı nokta, regl sancısına iyi gelen besinler. Birçok kadın, dönemsel yaşanan ve dayanılmaz boyutlara ulaşabilen regl sancısını geçirebilmek için ağrı kesici kullanmak istemiyor. Çünkü regl sancısı kadın doğasının bir gereği ve bu sancıyı yüksek dozdaki ağrı kesiciler ile geçirmeye çalışmak çok da sağlıklı bir alternatif değil. Durum böyle olunca birçok kadın doğal yöntemleri kullanarak regl sancısına iyi gelen besinler ile sancılı geçen bu dönemde yaşanan ağrı hissiyatını en az indiriyor hatta tamamen geçirebiliyor. Gelin regl döneminin mucizevi kurtarıcılarına birlikte göz atalım.

regl sancisi - 5 Madde de Regl Sancısına İyi Gelen Besinler
5 Madde de Regl Sancısına İyi Gelen Besinler 5

Brokoli

Kanserden kalp problemlerine kadar birçok derde deva olan brokoli, regl sancısına geçirme konusundaki başarısı ile de karşımıza çıkıyor. Brokoli, içinde barındırdığı glukosinolatlar sayesinde glutatyonu uyararak karaciğerin aşırı şekilde östrojen üretmeni engeller. Böylelikle regl sancısından şikâyet eden kadınların düzenli olarak brokoli tüketmeleri önerilmektedir. Brokolinin en sağlıklı tüketim şekli ise brokoliyi su buharında haşlama şeklidir.

Biberiye

Birçok yerde yetişebilen ve bakıma ihtiyaç olmadan büyüyen biberiye her mutfakta olması gereken bir besindir. Biberiyenin birçok faydası bilinmekle birlikte regl sancısına iyi geldiği kaçınılmaz bir gerçektir. Yaş ya da kuru fark etmeksizin bir dal biberiyeyi kaynar su içinde demlemeye bırakıp biberiye çayı olarak tüketmeniz, regl sancılarınızın azalmasında aktif rol oynar.

Ananas

Menstrüel kramplar için başka bir alternatif de ananastır. Ananasın içinde bulunan yüksek serotonin içeriği sayesinde ananas, ağrı ve sancı geçirici özelliğinin yanı sıra adet dönemindeki ruh haliniz hatta kalp atışlarınızı dahi düzenlemektedir. Birçok faydası bulunan ananasın regl sancılarına iyi geldiği pek bilinmemektedir. Fakat bu dönemlerde ananas tüketmeyi ihmal etmeyin.

Zencefil

Zencefil, hiç şüphesiz regl sancılarına besinlerin başında gelir. Zencefil, çoklu doymamış yap asitleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Enflamasyonu azaltarak şişlik ve tahrişleri önler. Kan dolaşımını etkinleştirmek istiyorsanız zencefildeki E vitamini hücrelere oksijen sağlar. Zencefil çay ve smoothie şeklinde tüketebilirsiniz.

Tahin

Her evde bulunan tahin, regl sancısı için kullanılabilecek bir besindir. Tahin, östrojen üretimde aktif olarak görevi olan enzimlerden biri olan aromatazı durdurmaya yarayan mineraller içermektedir. Ayrıca tahin omega-6 yağ asitleri bakımından da zengin bir susam ezmesidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli