Sıradaki içerik:

Çatlak ve Selülitlere Doğal Çözüm Yolları

e
sv

Evde Bakılabilecek Hayvanlar

avatar

FReeWaLLe

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

evde bakılabilecek hayvanlar

Hem kendimiz hem de çocuklarımız için evlerimizi şenlendiren sevimli dostlarımız sorumluluk almamızı ve bu hayatta küçük bir canlıya güzel bir hayat sunmamızı sağlıyor. Fakat hayatımıza dahil edeceğimiz bu hayvanları sahiplenmeden önce anlık bir karar vermekten kaçınmalı ve ona ya da onlara sürekli olarak bakmaya hazır olmalıyız. Hayatımızın önemli bir parçası haline gelmelidir.

Peki, evde bakılabilecek hayvanlar konusunda nasıl karar vermeliyiz? Bunun için öncelikle araştırma yapmalı ve ev ortamınıza uygun hangi canlıyı sahiplenebileceğinize karar vermelisiniz.

Köpek fobisi olan biri ile aynı evi paylaşıyorsanız köpek beslemeniz pek mantıklı olmayacaktır. Ya da kedi tüyü alerjisi olan biri için de evde kedi bakımı son derece zorlayıcı olacaktır.

evcil hayvan besleme

evcil hayvan besleme

Evde Hangi Hayvanları Besleyebilirim?

Öncelikle evde bakılabilecek hayvanlar dediğimiz zaman akla ilk olarak köpek ve de kediler gelmektedir. Köpekler en sık tercih edilen evcil hayvanlardır. Ancak cinslerine göre de evde bakımları değişmektedir.

Aşırı enerjik köpekler evde bakılabilecek hayvanlar arasında yer almıyor, ne yazık ki. Ancak istediği ilgiyi ona verebilirim, evim geniş ya da bahçeli diyorsanız o zaman bu konuda karar sizin. Fakat unutmayın ki ister küçük bir cins olsun ister büyük, tüm köpekler sahiplerine aşırı düşkündür ve özen ve ilgi isterler. Bu nedenle hayatınızın bir parçası olarak ona bakmanız gerektiğini sakın unutmayın.

Kediler de evde bakılabilecek hayvanlar arasında köpekler ile ilk sırayı paylaşıyor. Tuvalet eğitimi vermenin gerekmemesi, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirmesi de bu sevimli varlıkları daha çok tercih etmemize neden oluyor. Aynı zamanda köpekleri dolaştırmamız gerekirken kediler için böyle bir ihtiyaç duyulmuyor.

En zahmetsiz hayvanlar arasında ise balıklar yer alıyor. Fanus ya da akvaryumda yaşatabileceğiniz balıklar evinize de ferah bir görünüm verecektir. Günde 2 defa yem vermeniz ve düzenli bir şekilde sularını değiştirmeniz de son derece önemlidir. En çok tercih edilenleri ise japon balığı, çöpçü balığı ve lepistes balıklarıdır. Uzmanlaştıkça bu konuda çok daha farklı pek çok akvaryum balığını besleyebilirsiniz.

Kuşlar da bakımı kolay hayvanlar arasında yer alıyor. Kafes, su ve yemlikler kuşların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacaktır. Ancak yine de onu sürekli kafeste tutmayın. Kendisini ve kafesini temizlemeyi de unutmayın. Kanarya, muhabbet kuşu ve papağanlar da evde bakılabilecek kuş türleridir.

Daha Farklı Tercihlerle Evde Hayvan Beslemek

Evde bakılabilecek hayvanlar arasında hamsterlar ve tavşanlar, hatta kaplumbağalar da yer alıyor. Özellikle de çocukluğunda Ninja Turtless izlemiş iseniz kaplumbağa bakmak çok daha ayrı bir zevk verecektir.

Hamsterlara evde bakmak kolaydır, kafes ve yemlik, suluk gibi eşyalara ihtiyaçları olacaktır. Kafes, yem ve suluk temizliğine de önem verilmelidir.

Tavşan bakımı da son derece kolaydır, boyutlarına uygun kafes, yemleri, suları ve bol havuç, marul gibi besin maddelerine ihtiyaç duyacaklardır.

Kaplumbağanız için de su kaplumbağası ise onlara uygun akvaryum almanız ve gerekli zamanlarda yemlerini vermeniz yeterli olacaktır. Kara kaplumbağası ise ev şartlarında ona uygun bir alanın hazırlanması gereksinimi duyacaktır. Bir kaplumbağa teraryumu almanız evcil hayvanınız için son derece sağlıklı olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli