Sıradaki içerik:

Kozmetik Ürünlerin Temizliği Nasıl Yapılmalı?

e
sv

Evde Doğal Yollarla Saç Bakımı

avatar

FReeWaLLe

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sac bakimi - Evde Doğal Yollarla Saç Bakımı

İşlem gören ve yıpranan saçlarınıza evde de bakım yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Pek çok kadının dış görünüşünde en çok önem verdiği detay saçlarıdır. Sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan saçlar her zaman dikkatleri üzerinize çekmeyi sağlar. Aynı zamanda da kadına özgüven veren saçlar, bakımlı olmanın ilk şartları arasında saç bakımı yer alır.

Peki, saçlarınıza evde doğal yollarla saç bakımı nasıl yapabiliriz? Bunun için evde yapabileceğiniz birçok maske bulunuyor. Sizler için bunlardan bazılarını derledik.

evde sac bakimi - Evde Doğal Yollarla Saç Bakımı

Saç Bakımı

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Maske

Evde doğal yollarla saç bakımı için hazırlayabileceğiniz en pratik maske hemen hemen her evde bulunan malzemelerle yapılanıdır. İşte malzemeler; yumurta ve zeytinyağı!

Yıpranmış saçlar için bir mucize görevi gören bu maskeyi yaparken çok fazla efor sarf etmenize de gerek yok üstelik! Bir kasede bir adet yumurta ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını güzelce karıştırmanız yeterli olacaktır. Diplerden başlayarak saç uçlarınıza kadar bu maskeyi iyice yedirmelisiniz. Havlu, bone ya da streç film ile saçlarınızı güzelce sardıktan sonra geriye kalan tek şey yaklaşık 60 dakika kadar beklemek.  Ancak durulama işlemine geçtiğinizde saçınızda herhangi bir koku kalmaması için iyice durulamaya özen göstermelisiniz.

Protein ile saçlarınızı besleyeceğiniz için saç kökleriniz güçlenecek ve çok daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlayacak.

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm: Sarımsak ve Zeytinyağı

Evde doğal yollarla saç bakımı için uygulayabileceğiniz bir diğer maske ise sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanan maskedir. Ancak koku sorunu nedeni ile bu işlemi evde kalacağınız bir gün yapmanız tavsiye ediliyor.

Birkaç sarımsağı ezin ve sızma zeytinyağı ile karıştırın. Dipten uca tüm saçınıza yedirerek bir saat kadar saçınızda bekletin ve sonra güzelce durulayın. Bu maske ile hem saç dökülmenizin önüne geçebilir hem de çok daha gür saçlara kavuşabilirsiniz.

Kuru Ve Yıpranmış Saçlara Ne İyi Gelir?

Kuru ve yıpranmış saçlar, bazı vitamin ve minerallerden eksik kalmış demektir. A, b, c, e vitaminleri, Hindistan cevizi yağı, çörek otu yağı ve jojoba yağı kullanımı ile yapılan saç bakım kürleri de saçlarınızın doğal güzelliklerine kavuşmasını ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

Bal ve süt karışımları da kuru saçlara iyi gelen maskeler arasındadır. 1 yk bal, 1 fincan sütü karıştırarak saçlarınıza sürebilir ve yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Aynı şekilde bal ve zeytinyağını da karıştırarak saçlarınızın beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu karışım maskede de bekleme süresi 20 dakikadır.

Peki, Saç Maskesi Sonrası Şampuan Nasıl Uygulanmalı?

Evde doğal yollarla saç bakımı yaparken en büyük problemlerden biri de saçları iyice arındırmak oluyor. Duş öncesi yapılan saç maskeleri bakım amacı taşıdığı için çok daha fazla yağlı ve de yoğun olabiliyor. Bu nedenle gerekli süreyi bekledikten sonra öncelikle bol su ile saçların maskeden iyice arındırılması gerekiyor.

İyice arındığına emin olduktan sonra şampuanınız ile saçınızı yıkayabilirsiniz. Ancak direkt arındırmadan şampuan uygulamamanızı öneriyoruz. Hem şampuan saçlarınıza yapışabilir hem de çok daha fazla saçı durulamak için uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Maske kalamayana dek iyice durulamayı unutmayın.

Saçlarımı Korumaya Nasıl Devam Edebilirim?

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Evde doğal yollarla saç bakımı yapmaya başladınız. Peki, ne kadar süre ile ya da nasıl bu maskelere devam etmelisiniz? Ya da sadece maske yapmak yeterli olacak mı? Gelin, bu soruların cevaplarına bakalım.

Saçlarınızın durumuna göre saç maskesi yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Haftada 1 ya da 2 defa yapmanız ve sonrasında da takibini sağlayarak ne kadar süre daha yapmaya devam edeceğinize ise sizin karar vermeniz gerekiyor. Ancak saçlarınızın nasıl güzel göründüğünü fark ettikçe, sonrasında da haftada bir kez olmak üzere maske yapmaya siz devam etmek isteyeceksiniz zaten.

Bir süre saç işlemlerine ara vereniz, fön çekerken çok yakında makineyi tutmamanız da saçlarınız için çok faydalı olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli