user
Hayvanlar Alemini Sizler İçin Yakından İnceledik

Sıradaki içerik:

Hayvanlar Alemini Sizler İçin Yakından İnceledik

e
sv

Kadın Hakları Nelerdir ?

avatar

cahide hatun

 • e 0

  Mutlu

 • e 2

  Eğlenmiş

 • e 2

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

kadin haklari - Kadın Hakları Nelerdir ?

Kadın hakları konusuna değinecek olursak aslında insan hakları kadın erkek tüm bireyleri kapsamalıdır. Doğuştan sahip olduğumuz eşitlik, özgürlük ve onurlu yaşama hakkı diyebileceğimiz bu temel haklar, yaşamımız boyunca var olmaya devam eder, hiçbir koşulda devredilemez ve değiştirilemez. Haklarımızı koruyan hukuk sistemine göre, cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, milliyet veya sosyal köken, fikir ayrılıkları, mülkiyet farkı gözetilmeksizin herkes kanun önünde eşittir. Ancak zaman zaman kanunun doğru uygulanmadığı ve haklarımızın tam olarak korunmadığı da bir gerçektir.

Bazen kanun erkeklerin haklarını kadınları koruduğu gibi korumayabilir. Ancak, kadın hakları ihlal edildiğinde, çoğu zaman sadece kadın oldukları içindir. Örneğin aile içi şiddet ya da namus cinayetleri söz konusu olduğunda kimse şiddete uğrayan ya da öldürülen kişinin erkek olduğunu düşünmez. Ya da “eşit işe eşit ücret” talebi yapıldığında, kadınların eşit işe eşit ücret almadıkları ortadadır. Cinsel şiddeti/fiziksel şiddeti yasallaştırmak için erkeklerden ziyade kadınların gece geç saatlerde giyinmesi ve/veya sokakta olması tartışıldı. Okul tanıtım kampanyası “Bütün çocuklar okula gitsin!” Hayır, “Haydi kızlar okula!” sloganıyla. “Erken evlilik/zorla evlilik” denilince, bir erkek çocuğunun yaşlı bir kadınla evlenebileceği kimsenin aklına gelmezdi.

Ayrımcılığa dayalı bu ve benzeri pek çok uygulama nedeniyle “kadının insan hakları” kavramına ihtiyacımız var. Kadının insan hakları, dünyadaki kadın bakış açısıyla insan hakları kavramını yeniden yorumlamayı amaçlayan bir kavramdır.

kadin haklari nelerdir - Kadın Hakları Nelerdir ?
kadın hakları nelerdir ?

Kadınların İnsan Hakları Şunlardır:

Evlilikte kadın hakları: dilediği gibi evlenme hakkı, eşit miras hakkı, evlilik içi cinsel ilişkiyi reddetme hakkı, şiddetten korunma hakkı, mülk sahibi olma hakkı, evlenmeyi reddetme hakkı, evlilik noter tasdik hakkı. Kadınların boşanma hakkı: Ayrı yaşama hakkı, boşanma başvurusu hakkı, çocukların velayeti hakkı, nafaka alma hakkı, kendi malını elinden alma hakkı.

Kadınların fiziksel hakları: kendi cinsel davranışlarını yaşama hakkı; tecavüz, taciz ve ensest ilişkiden uzak yaşama hakkı; doğum kontrol önlemi kullanıp kullanmama hakkı; sağlıklı yaşam hakkı; bir kadının kendi vücuduna sahip olmak. Kadının kamusal yaşamdaki hakları: kocasının izni olmadan her zaman çalışma hakkı, eşit işe eşit ücret hakkı, eşit eğitim hakkı, istediği siyasi partiye oy verme hakkı, siyasi bir partiye katılma hakkı taraf, ev hanımı veya tarımla uğraşan ev işçisi dahi olsalar, sigorta alma hakkı dinine katılma veya katılmama hakkına inanırlar.

İslamda Kadın Hakları Nelerdir?

İslam’ın kadına verdiği değer araştırma konusu olmuştur. Dinimizde kadına birçok hak tanınmıştır. İslam’da kadın haklarını araştırın ve ilim edinsinler. İslam’da kadın haklarının neler olduğunu öğrenmek isteyenler, lütfen trend araştırmasını kontrol edin. Ayrıca İslam alimlerinin görüşlerini de dinlerler. Peki İslam’da kadın hakları nelerdir? İslam’da kadının yeri ve önemi nedir? Aşağıda İslam’ın kadınlara tanıdığı haklara ilişkin ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Kutsal kitabımız “Kur’an” İslam’da kadın haklarını açıklar. İslam’da kadın hakları ile ilgili ayetler de vardır. İslam’da kadın hakları nelerdir? İslam’da kadın hakları özenle belirlenir. İslam’da özellikle kadının önemi çok yüksektir. İslam’da kadının hakları şunlardır:

Evli bir adam karısını, kadını aldatırsa, erkeğe zina cezası uygulanır. Burada kadınlar korunuyor. Karısı aldatan bir adam karısını boşamak isterse, evlilikte sahip olduğu hiçbir şeyi ondan alamaz. Karısını, eşini küçük düşüren, toplumda onu küçük düşüren erkek, İslam’da ahlaksız ve değersiz kabul edilir. Baba, çocukları miras alırken kadınları perde arkasına koyarsa, baba Allah’ın koyduğu sınırları ihlal etmiş sayılır. Ayrıca kendisine zulmettiğine inanılıyor. Bu nedenle İslam’da kadının miras hakkı da korunmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.