user
Doğal Yollarla Güneş Lekelerinden Kurtulun!

Sıradaki içerik:

Doğal Yollarla Güneş Lekelerinden Kurtulun!

e
sv

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

avatar

cahide hatun

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

saç dokülmesi

Saç dökülmesi kadın veya erkek fark etmeksizin birçok kişinin ortak problemidir. Saç dökülmelerinin tipleri vardır ve bu tipleme kişiden kişiye değişim göstermektedir. Kadın tipi saç dökülmesi ise bu tiplerden biridir. Kafada bulunan her saç teli, deride bulunan folikül adındaki minik deliklere oturtulur. Kellik, bu folikül denilen minik deliklerin zamanla daha da küçülmesiyle oluşmaktadır. Bu bağlamda saç telleri ise olduğundan daha kısa boyutlarda ve daha ince yapıda olmaktadır. Ve folikül yeni saç üretmemektedir. Kadın tipi kellikte süreç bu şekilde işler. Bu tip saç dökülmelerinin birtakım sebepleri olabilmektedir.

saç dokülmesi neden olur

Saç Dökülmesi Neden Olur ?

 • Yaşlılık
 • Androjen seviyesi (erkek özelliklerini uyarabilen hormonlar)
 • Genetik faktörler
 • Hormonlar
 • Östrojen içeren oral ilaçlar

Hangi yaşta olursa olsun kadınlarda görülen saç dökülmesi oldukça rahatsız edicidir. Bu bağlamda kadın tipi saç dökülmesi nasıl durdurulur hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Teşhisi

Kadın tipi saç dökülmesi öncelikle klinik bir tanıdır. Vücuttaki demir, ferrin, troid değerlerine bakılarak normal değerlerin üstünde mi yoksa altında mı oldukları tespit edilir. Ayrıca regl düzeni, hormonal değerler de istenmektedir. Bunun sebebi saç dökülmesinin neyden kaynaklandığının detaylı tespiti içindir. Saç dökülmesine aktif bir tedavi uygulanmadığı takdirde bütün saçlarınızı kaybetme ihtimali de söz konusudur.

Kadın Tipi Saç Dökülmesinin Tedavisi

Kadın tipi saç dökülmesinin tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Dökülmenin hangi aşamada olduğu gibi durumları göz önünde bulundurarak ve doktorunuzun tavsiyesinin alarak tedaviye başlayabilirsiniz.

 1. Lazer Tedavisi: Ciltle alakalı birçok konuda kullanılan lazer tedavisi, kadın tipi saç dökülmenin durdurulması bağlamında da kullanılan bir yöntemdir. Lazer ile haftada maksimum 3 gün 20’şer dakikalık seanslar şeklinde uygulanmaktadır.
 2. Minoxidil %2 solüsyon: Günümüzde kadın tipi saç dökülmesinin tedavisinde sadece Minoxidil %2 solüsyon onaylanmıştır. Uzun süreli bir tedavidir. Etkili sonuç için ve sonuçların sağlıklı değerlendirilebilmesi için 6 ile 12 ay arasında bir zaman gereklidir.
 3. Hormon Tedavisi: Kadın tipi saç dökülmesi yaşayan kadınların androjen seviyeleri olması gerekenden çok yüksektir. Yüksek androjen seviyesine bağlı olarak saç dökülmesi gerçekleşir. Hormon tedavisi ile yüksek olan androjen hormonunu düşürmek adına birtakım anti androjen takviyeleri yapılır ve bu yöntem ile saç dökülmesini durdurma hedeflenir.
 4. Mikro İğneleme: Saç derisindeki folikül denilen minik delikler, makro iğneler ile tekrar canlandırılır. Genellikle foliküllerin 1-2 mm arasındaki derinlikte uyarılması ve saçın eski formunu geri kazanması adına yapılan işlemdir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 ile 10 seans arasında geri dönüt sağlamaktadır.
 5. Saç Ekim: Saç ekimi, artık dökülmüş ve dökülmesi engellenememiş saçların yerine yenilerinin ekilmesi yöntemidir. Bu yöntemi erkekler kadınlara göre daha fazla tercih etmektedirler.
 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.