user
Amerika’da Bulunan Gizemli Büfeler

Sıradaki içerik:

Amerika’da Bulunan Gizemli Büfeler

e
sv

STRES NEDİR ?

avatar

cahide hatun

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sıkıntılı bir durum karşısında önce beynimizi saha sonra a organizmanın buna karşılık verdiği pek de hoş olmayan bir reaksiyondur. Türkçe karşılığı ruhsal gerilim.
stres nedir - STRES NEDİR ?

Stres Nedir?

Stresin Zararları Nelerdir?

Stresi Etkileyen Gıdalar Nelerdir?

Sıkıntılı bir durum karşısında önce beynimizi saha sonra organizmanın buna karşılık verdiği pek de hoş olmayan bir reaksiyondur. Türkçe karşılığı ruhsal gerilim. Stres esasen çok zaman faydalı ve gerekli bir reaksiyondur. Ancak sürekli hale gelmesinin korkunç ve zararlı etkileri vardır.

Akut veya ani stres denilen şey tehlikeli bir durum karşısında organizmamızın gösterdiği bir reaksiyondur. Buna Fıght or flıght yani savaş veya kaç reaksiyonu denmektedir. Beynimiz tehlikeli bir durum algıladığı zaman çok karmaşık bir mekanizmayla beynimizden böbrek üstü bezlerimize bşir mesaj gider ve mesajın sonunda stres hormonları olan adrenalin ve kortizol hormonları salgılanmaya başlar.

Adrenalin Ve Kortizol Etkileri

 1. Kalp hızlanır.
 2. Kan basıncı artar.
 3. Solunum hızlanır.
 4. Kan şekeri yükselir ve kasların şekeri kullanma kabiliyeti artar.
 5. Sindirim sistemi gibi organlara kan akımı azalır.
 6. Gözlerde odaklanma artar.

Kronik Stres Nedir?

Modern yaşamda akut stresler kavgalar, kazalar veya çekişmeli spor müsabakalarında görülmektedir. Ama asıl sorun sağlığımızı çok yakından ve olumsuz etkileyen kronik strestir. Modern hayatta herkes az veya çok stres altındadır.

Kronik Stres Sebepleri Nelerdir?

 1. Kronik hayattaki koşuşturmalar.
 2. Trafik
 3. İş hayatındaki sıkıntılar
 4. İşsizlik
 5. Ekonomik sıkıntılar
 6. Gelecek kaygısı
 7. Tehlikeli meslekler
 8. Ayrımcılığa maruz kalma
 9. Kötü ilişkiler ve evlilikler
 10. Aile içi diğer sorunlar
 11. Hastalıklar ve rahatsızlıklar
 12. Hastaya bakmak zorunda kalmak
 13. Kötü ve sosyal bir çevrede yaşamak

Bu tür stresler sürekli olduğunda veya üst üste geldiğinde kronik stresten söz edilir. Bu durumda stres hormonları, adrenalin ve kortizol sürekli olarak salgılanmaktadır.

Kronik Stres Zararları Nelerdir?

Kronik stresin sağlığımız üzerine olan en önemli ve ilk etkileri ruhsal sağlığın, psikolojinin bozulmasıdır. Çaresizlik duygusu, kaygı bozuklukları, panik atak ve depresyon kronik stresten kaynaklanan rahatsızlıklarıdır. Kronik stresin yarattığı psikolojik bozukluklar başka sistemlere de yansımaya başlar. Uykusuzluk, uyku bozuklukları, halsizlik hep bu psikolojinin bir sonucudur.

Sürekli stres altında olan kişilerde psikolojik değişiklikler, beyin sesine ve unutkanlık gibi durumlara da sebep olur. Kronik stres altında olan kişilerde çok sık görülen bir şey de anlamsız baş ağrılarıdır. Kronik stresin en önemli etkilerinden biriside yeme bozukluklarıdır. Bu kimisinde aşırı yemek yeme kimisinde ise iştahsızlık şeklinde görülebiliyor. Özellikle aşırı yemek sıkıntıdan, sürekli ve anlamsız yemek yemek obezite ile sonuçlanmaktadır.

Kronik stresin psikolojik olarak zararlarının yanı sıra başta kortizol hormonunun sürekli salgılanması nedeniyle vücutta bir enflamasyon hali oluşur. Enflamasyon şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve hatta bazı kanserlerin en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

Enflamasyon şeker hastalığının oluşumunda bir faktör olmakla birlikte kronik stres mevcut şeker hastalarında şeker dengesinin bozulmalarına da neden olur. Kronik stres durumunda kortizol vücutta sıvı tutulumuna sebep olur, adrenalin is damarlarda büzüşmeye neden olur. Bu iki durum bir araya geldiğinde tansiyon kontrolden çıkabilmektedir. Adrenaline hormonunun bir diğer ikisi de kalp hızını arttırmasıdır. Kalp hızının artması çarpıntı hissine neden olabilir. Stresin devamı durumda kalpte ritim düzensizlikleri yani aritmi rahatsızlığı başlar.

stres - STRES NEDİR ?
stres nedir ?

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

 1. Stres kaynağınızı tespit edin ve ondan kurtulun.
 2. Stresli dönemlerinizde en büyük destek aile ve dostlardan gelir. Bolca vakit geçirmeye çalışın.
 3. Düzenli olarak egzersiz yapın. Yürüyün.
 4. Günde en az 7-8 saat uyuyun.
 5. Çay, kahve, sigara ve alkolü azaltın.
 6. Sağlıklı beslenin.
 7. Günde 30 dk müzik dinleyin.
 8. Derin nefes egzersizleri yapın.
 9. Meditasyon denemeleri yapın.

Stresi Azaltan Gıdalar

 1. Bitter çikolata
 2. Somon, uskumru gibi omega-3 içeren yağlı balıklar
 3. Badem ceviz gibi kuruyemişler
 4. Yoğurt ve kefir
 5. Magnezyum zengini kabak çekirdeği
 6. Papatya çayı
 7. C vitamini zengini meyve ve sebzeler
 8. Baharatlar

İLGİNİZİ ÇEKECEK MAKALELER

Aknelere Karsi Evde Yapabileceginiz 5 Etkili Kur - STRES NEDİR ?

Aknelere Karşı Evde Yapabileceğiniz 5 Etkili Kür

Aknelere karşı kötü görüntü, kadın veya erkek fark etmeksizin dönemsel veya sürekli olarak birçok kişinin yaşadığı bir problemdir. Akne, ergenlik dönemiyle birlikte hayatımıza girer ve genetik faktörlere bağlı olarak kimi için sadece ergenlik dönemine has kimi için ise hayatının sonuna kadar uğraştığı bir problem olarak kalır.

Devamını Oku »
2021 Sonbahar Kis Makyaji - STRES NEDİR ?

2021 Sonbahar Kış Makyajı

2021 sonbahar kış makyajı trendlerinde parlak renkler karşımıza çıkıyor. Ancak bu aylarda en önemli makyaj tekniği, cildin pürüzsüz görünmesini sağlamaktır. Kışın, özellikle karlı bir günde fotoğraf çekmek isteyenler, pürüzsüz bir cilde, daha iyi fotoğraflar için gözleri için parlak renklere sahip olmayı tercih etmeli.

Devamını Oku »
windows-server-2016

Windows Server 2016 Özellikleri

Microsoft Server ailesinin 2016 yılında çıkan son, 7. sürümüdür. Bu yeni nesil Server, beraberinde birçok yenilik ve özellik getirmiştir. Bu bölümde Windows Server 2016’nın yeni gelen özelliklerinden bahsedeceğiz.

Devamını Oku »
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli