Sıradaki içerik:

Evde Bakılabilecek Hayvanlar

e
sv

Windows Server 2016 Özellikleri

avatar

FReeWaLLe

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

windows-server-2016

Microsoft Server ailesinin 2016 yılında çıkan son, 7. sürümüdür. Bu yeni nesil Server, beraberinde birçok yenilik ve özellik getirmiştir. Bu bölümde Windows Server 2016‘nın yeni gelen özelliklerinden bahsedeceğiz.

Server 2012 sürümünde 4 versiyona düşürülen versiyon sayısı, 2016 versiyonunda 3’e indirilmiştir. Bu versiyonlar Standard, Datacenter ve Essentials sürümleridir. Windows Server 2016 Datacenter, sınırsız sallaştırma haklarına ek olarak, yazılım tanımlı veri merkezi oluşturmaya yönelik yeni özellikler içerir. Windows Server 2016 Standard, sınırlı sanallaştırma haklarıyla sınırlanmıştır. Windows Server 2016 Essentials bulut bağlantılı ilk sunucudur. 

Windows Server 2016, lisanslamada da değişikliğe gitmiştir. Önceli Windows sürümlerinde CPU başına lisanslama kullanılırken, artık 2016 ile Core(Çekirdek) başına lisanslama modeline geçilmiştir.

Windows Server 2016 İle Gelen Yenilikler:

DNS adı sınırı, 256 bayttan 3072 bayt’a genişletildi.

hyper-v

Hyper-V:

 1. Time Zone hizmetleri sayesinde 1ms gibi hassas uygulamalar için uyumlu hale gelmiştir.
 2. Canlı olarak bellek ve network kartı ekleme ve çıkarma özelliği: Sunucu çalışır durumdayken kesinti olmadan network kartı ekleyip çıkarmamızı sağlayan bir özelliktir. Bu özellik için Windows ve Linux makinelerimizin 2. nesil olamaları gerekmektedir.
 3. Cluster Host Upgrade: Cluster yapımızdaki Hyper-V hostlarımızı upgrade edebiliriz. Ancak bu upgrade sonrası WM versiyonları yükselmemektedir. Yeni 2016 versiyon özelliklerini kullanamazsınız. Tüm Application ve Sunucu rolleri kontrol edildikten sonra versiyon upgrade edilmesi önerilmektedir.
 4. Linux için güvenli önyükleme özelliği: 2.nesil sunucular üzerinde çalışan Linux işletim sistemi sunucuları için güvenli önyükleme seçeneği gelmiştir. 

nano server

Nano Server:

 • Nano Server: Server 2016 ile gelen yeni bir sistemdir.

 

Remote Desktop Services:

 1. Remote Desktop Connection Broker Servisi ile Azure SQL Server’a bağlantı kurabilirsiniz.
 2. Remote Credential Guard özelliği sayesinde son kullanıcı bir uzak masaüstü oturumu ile uzaktan bağlandığında, kimlik bilgilerinin çalışnmasına karşı koruma sağlar. Bir kullanıcı uzak masaüstüne uzak masaüstü denediğinde, Kerberos isteği kimlik doğrulaması için orjinal ana makineye geri yönlendirir. Kimlik bilgisi uzaktaki ana bilgisayarda artık mevcut değildir. Kimliği doğrulanabilen bir uzak ana makine kötü niyetli kod çalıştırıyorsa, kimlik bilgileri ana bilgisayara aktarılmayacağından, kimlik bilgileri korunmaktadır.

Kimlik Bilgileri Ve Erişim Hizmetleri:

 • Yeni özellikler sayesinde, kuruluşların Active Directory ortamları, Uygulama Hizmeti ve diğer kimlik barındıran hizmetleri yerel ve bulutta barındırabildiğiniz için daha güvenli hale gelmiştir. Credential Guard, Remote Credential Guard, Device Guard gibi yenilikleri bunlara örnek sayabiliriz.

Active Directory Sertifika Hizmetlerinde ki Yenilikler:

 • Windows Server 2016’daki Active Directory Sertifika Hizmetleri(AD CS), TPM anahtar doğrulamasına yönelik desteğini artırdı. Ancak anahtar kimlik doğrulaması için Akıllı Kart KSP’yi kullanabilirsiniz ve etki alanına katılamayan aygıtlar artık NDES kaydını kullanarak sertifikaları alabilirsiniz. 

Active Directory Domain Services Alanına Gelen Yenilikler:

 1. Bulut yeteneklerini Azure Active Directory Join aracılığıyla Windows 10 aygıtlarına genişletme.
 2. Etki alanına bağlı aygıtları Azure AD’e Windows 10 deneyimleri için bağlama.
 3. Kuruluşunuz için Microsoft Passport kullanımı.
 4. Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi.

Active Directory Federation Services:

Active Directory Federation Hizmetleri için (AD FS), LDAP dizinlerinde depolanan kullanıcıların kimlik doğrulamasını yapmak için AD FS’yi yapılandırmanıza olanak tanıyan yeni özellikler içermektedir. Active Directory Federation Hizmetleri, Office 365, bulut tabanlı SaaS uygulamaları ve şirket ağı üzerindeki uygulamalar da dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar arasında erişim kontrolü ve tekli oturum açma imkanı sağlar.

 1. Kimlik bilgileri ve politikalar kümesine dayalı olarak, hem yeni ve hem eski uygulamalarda yerelde(local) ve bulutta(cloud) oturum açma ve erişim denetimi sağlamanıza olanak tanır.
 2. Kullanıcılar için kesintisiz oturum açma imkanı sağlar.
 3. Kullanıcıların kimliklerini doğrulamanın kolay bir yolunu sunar.

Web Uygulamaları:

 1. Web Application Proxy’nin en yeni sürümü ile geliştirilmiş kullanıcı deneyimi, yayınlama ve doğrulama olanağı sağlayan yeni özellikler eklenmiştir.
 2. HTHTP için önkimlik doğrulama.
 3. Remote Desktop Gateway App için yayınlama özelliği eklenmiştir.
 4. Yeni log günlüğü ile hata denetlemelerinde daha fazla log kaydı incelemesi yapılabilir.
 5. Administrator konsol iyileştirilmiştir.
 6. Arka planda çalışan uygulamalar için IP adresi eklenmiştir.

Yönetim Ve Otomasyon:

 1. Windows PowerShell 5.0 ile beraber gelişmeye ve kullanım alanları genişletilmiştir. Kullanılabilirliği arttıran, Windows tabanlı sistemleri daha kolay ve kapsamlı bir şekilde yönetmenizi sağlayan yeni özellikler eklenmiştir. Nano Sunucu’da PoweShell’i yerel olarak çalıştırma özelliği ve PowerShell hata ayıklama desteği geitirlmiştir.
 2. Control Flow Guard özelliği, bellek bozulması güvenlik açıkları ile mücadele etmek için geliştirilmiştir. Bu özellik sayesinde bir uygulamanın kodlarının nerede çalışacağı konusunda kısıtlamalar getirerek, buffer overflow(arabellek taşmaları) durumlarını engeller.

Storage Spaces Direct Özelliği:

 • Yerel depolama sistemleri bulunan sunucuları kullanarak yüksek kullanılabilirlik ve depolama alanı oluşturmayı sağlar. Yazılım tanımlı depolama sistemlerinin kurulumunu ve yönetimini basitleştirir ve daha önce paylaşılan disklerle oluşturulan depolama alanlarıyla mümkün olmayan SATA, SSD ve NVME disk cihazları gibi yeni disk cihazları kullanmamıza olanak sağlar.

Storage Replica Özelliği:

 • Felaket kurtarma için sunucular ya da kümeler arasında depolamaya özgü, blok düzeyinde, eşzamanlı replikasyon hizmeti sunmaktadır. 

Depolama Hizmet Kalitesi (QoS) Özelliği:

 • Artık uçtan uca depolama performansını merkezi olarak izlemek ve Windows Server 2016’daki Hyper-V ve CSV kümelerini kullanarak yönetim ilkeleri oluşturmak için QoS kullanabilirsiniz.

Failover Clustering:

Tek bir hataya bile dayanıklı küme ve gruplandırılmış sunucular ile hata toleransını en aza indirebilirsiniz.

iis

Internet Information Services (IIS):

Windows Server 2016’daki IIS 10.0;

 1. HTTP / 2 protokolünü destekler ve IIS 10.0 web sitelerinin otomatik olarak desteklenen yapılandırmalar için HTTP / 2 istekleri sunmasına izin verir.
 2. HTTP / 1 üzerinden, bağlantıların daha verimli kullanılması ve gecikmenin azalması gibi bir çok geliştirme yapılmıştır.
 3. Nano Sunucuda IIS 10.0’ı çalıştırabiliriz.
 4. ISS’yi yönetmek için yeni bir PowerShell modülü (IIS Administration) geliştirilmiştir. 

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.