Sıradaki içerik:

Evde Cilt Bakımında Önemli Noktalar

e
sv

Yağsız Nemlendirici Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

avatar

FReeWaLLe

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

yagsiz nemlendirici nedir ve nasil kullanilir - Yağsız Nemlendirici Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Yağsız Nemlendirici Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

cilt_nemlendirici.png

Yağsız Nemlendirici Nedir ve Nasıl Kullanılır ? Vücut sağlığını korumak cilt sağlığını korumakla başlar. Cilt sağlığını korumak için ilk adım ise cilt analizi yapmaktır. Böylelikle cildinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu bilebilir ve cildinizin ihtiyaçlarını doğru ürünler kullanarak giderebilirsiniz.

Her cilt neme ihtiyaç duyar. Bu bağlamda diyebiliriz ki cilt bakımının temel ürünleri arasında nemlendiriciler ve nem dengesini sağlayan diğer ürünler ilk sırada yer alır. Cilt tipiniz her ne olursa olsun cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanımı; cildin nem dengesini sağlama, cildin kırışıklı görünümü azaltma veya engelleme, cildin tahriş olmasını önleme, sivilce oluşumunda azalma, iklim değişikliği veya çevresel faktörlerden cildin en az şekilde etkilenmesini sağlama gibi temel faydalar sağlamaktadır. Ciltte bulunan fazla yağ, cilde zarar verir. Yağın cilde verdiği zararlar; gözenek genişlemesi, yağdan kaynaklanan rahatsız edici parlaklık, sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi durumlardır. Ve yağlı ciltlerde inanılan yaygın fakat yanlış bir inanış da yağlı ciltlerin nemlendirilmeye ihtiyacı olmadığı düşüncesidir. Bu tamamen yanlış bir kanıdır. Yağlı ciltlerin de neme ihtiyacı vardır ve bu bağlamda kullanılması gereken ürün yağsız içerikteki nemlendiricilerdir.

Yağlı bir cilde sahip iseniz kullanmanız gereken nemlendirici türü, yağsız nemlendiricilerdir. Yağsız nemlendirici, normal nemlendiricilerin içinde bulunan bitkisel yağ, Hindistan cevizi yağı veya lanolin gibi hayvansal yağ içermeyen nemlendiricilerdir. Bu ürünler, bahsi geçen yağların yerine daha farklı mineraller kullanarak nemin cilde hapsolmasını sağlar ve bu işlevi gerçekleştirirken ciltte yağlı bir hissiyatın oluşmasını engeller.

Yağsız Nemlendiricilerin İçerikleri

Yağsız nemlendiricilerin işlev olarak diğerlerinden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Hatta ciltlerine hayvansal içerikte ürünler kullanmak istemeyen kişiler de yağsız nemlendiricileri tercih etmektedir. Yağsız nemlendiricilerin içerikleri de birbirlerinden farklıdır. Örneğin akne tedavisinde kullanılmak üzere bir yağsız nemlendirici satın aldığınızda bu ürünlerin içinde akneyle mücadele eden salisilik asit veya benzoil peroksit gibi bileşenler bulunur. Ya da güneş veya diğer çevresel faktörlerin cilde verdiği hasarı onarmak adına bu ürünlerin içinde antioksidanlar ve alfa-hidroksi asitlerin yanı sıra cildi yatıştırmak için bileşenler de bulunmaktadır.

Yağsız Nemlendiriciyi Kimler Kullanamaz?

Yağsız nemlendiriciler yoğun nem içeren lanolin gibi hayvansal yağlar veya jojoba yağı gibi bileşenleri içermez. Bu sebeple ürünlerin hitap ettiği kitle ciltteki yağ oranı fazla olan bireylerdir. Yağsız nemlendiriciyi kuru cilt yapısına sahip kişilerin kullanılması önerilmemektedir. Bu kişilerin ciltleri daha fazla neme ihtiyaç duyar ve yağsız nemlendiricilerin içerikleri bu nem ihtiyacını karşılar nitelikte değildir. Ayrıca kuru ciltler akneye eğilim göstermediklerinden akne önleyici yoğun ürünlere ihtiyaç duymamaktadırlar. Kuru cilde sahip olan kişilerin, yoğun nem içeriğine sahip nem bombalarını kullanmaları önerilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli